מירי יעקב גביש - חברת עורכי דין ונוטריון
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
js_loader
לייעוץ חייגו
050-809-2965

הפקדת צוואה ברשם הירושות

הפקדת צוואה ברשם הירושות
צוואה היא מושג בעל תוקף משפטי חשוב, ולא פחות מכך מדובר בכיבוד בקשת האדם שנפטר לפי רצונו, לצורך שימוש ברכושו, ירושתו או עיזבונותיו. לכן חשוב מאוד להכיר את ההליך של הפקדת הצוואה ברשם הירושות, זאת משום שמדובר בפעולה משפטית חשובה לכל דבר ועניין. פעולה זו היא המבטיחה את קיומה ושמירתה של הצוואה של כל אדם לטווח ארוך. בעולם המודרני שבו והרכוש שאנשים צוברים בחייהם רק הולך וגדל, הפקדת צוואה ברשם הירושות נעשית צעד הכרחי להבטחת רצונותיו האחרונים של האדם. באמצעות הפקדה זו, המצווה יכול להיות רגוע ובטוח בידיעה שרצונותיו יכובדו ויבוצעו כראוי, גם לאחר מותו וכי האנשים שלהם הוא רוצה לדאוג יהיו מוגנים. בהמשך הדברים, נסקור את הליך הפקדת הצוואה, את יתרונותיה וניתן דגשים חשובים הקשורים אליה.

הפקדת הצוואה

הפקדת צוואה ברשם הירושות היא תהליך רשמי וחוקי המבוצע על ידי המצווה עצמו או נוטריון מוסמך מטעמו. בתהליך זה, המצווה או הנוטריון מגישים את הצוואה המקורית והחתומה כדין אל רשם הירושות, גוף ממשלתי ייעודי המופקד על ניהול ענייני ירושות וצוואות. תוכלו למצוא את משרד רשם הירושות בכל מחוז בארץ, בדרום, במרכז ובצפון. לאחר קבלת הצוואה, רשם הירושות מבצע הליך של רישום ואימות מדוקדק. הוא בודק את תקינות הצוואה, חתימותיה, ונתוניה האישיים של המצווה ושל העדים החתומים עליה. זאת על מנת להבטיח את חוקיותה ותקפותה של הצוואה בהתאם לחוקים והתקנות הרלוונטיים. ההפקדה הרשמית של הצוואה ברשם הירושות הוא צעד קריטי בהבטחת קיומה ושמירתה לאורך זמן, ובמניעת אובדנה או השחתתה בטרם הגיע מועד פתיחתה.

מטרת ההפקדה

מטרת הפקדת הצוואה ברשם הירושות היא להבטיח את קיומה ושמירתה לאורך זמן. כאשר צוואה מופקדת ברשם הירושות, היא נשמרת באופן מאובטח ומוגן, ואפשר לאתר אותה בקלות בעת הצורך. זהו צעד חשוב להבטחת רצונו האמיתי של המצווה ולמניעת ויכוחים או אי הבנות עתידיים בין היורשים.

יתרונותיה של הפקדת הצוואה

להפקדת הצוואה ברשם הירושות כמה יתרונות חשובים:

הוכחה על קיומה

הפקדת הצוואה ברשם הירושות מספקת הוכחה ברורה ומוצקה לקיומה של הצוואה. במקרה של ויכוח או אי-הסכמה בין היורשים, אפשר לפנות לרשם הירושות ולקבל את הצוואה המקורית והמאושרת. זוהי ראיה משפטית חזקה שקשה להתכחש לה או לערער עליה.

מניעת אובדן או השחתה

כאשר צוואה מופקדת ברשם הירושות, היא נשמרת תחת תוקף של גוף ממשלתי משפטי וחוקי, לכן היא תהיה מוגנת משינוים, אובדן או השחתה בעקבות התנגדות לצוואה. זוהי דרך יעילה להגן על הצוואה מפני נזקים פיזיים או מכוונים, כמו אש, מים, גניבה או השחתה מכוונת על ידי גורמים עוינים. רשם הירושות מקפיד על תנאי אחסון מיוחדים וכך מבטיח על שמירת הצוואה במצב תקין.

סודיות

  הפקדת הצוואה ברשם הירושות מבטיחה את סודיותה המלאה של הצוואה. הצוואה נשמרת באופן חסוי וסודי, וגישה אליה מוגבלת רק לגורמים מורשים על פי חוק. כך, תוכן הצוואה נשמר בסודיות מוחלטת עד לפתיחתה הרשמית, ואין חשש מדליפת מידע או חשיפת תוכנה לגורמים בלתי רצויים.

מי יכול להפקיד צוואה?

  על פי החוק, רק המצווה עצמו המוגדר כמי שעורך את הצוואה או נוטריון מוסמך יכולים להפקיד את הצוואה בפועל ברשם הירושות בהתייצבות עצמית. עורך דין רגיל, שאינו מוסמך לשמש כנוטריון, אינו יכול לבצע את הפקדת הצוואה. זאת במטרה להבטיח את חוקיות ההליך ולמנוע מצבים של זיופים או הפקדות לא חוקיות.

שלבי תהליך הפקדת הצוואה

תהליך הפקדת הצוואה ברשם הירושות יכול להתבצע בשתי דרכים עיקריות: בהתייצבות פיזית או באמצעות הגשה מקוונת באינטרנט. כאשר בכל דרך יש כמה שלבים חשובים מאוד לביצוע ההפקדה בצורה הנאותה והנכונה. אם אתם מעוניינים להפקיד את הצוואה שלכם באופן פיזי, בהתייצבות אישית אצל הרשם לענייני ירושה, ראשית עליכם לקבוע תור בלשכה הקרובה לביתכם, להגיע ולמלא בכתב יד בקשה להפקדת צוואה ולהביא עימכם את המסמכים הרלוונטיים. אלו הם:
  • הצוואה המקורית החתומה על ידי המצווה.
  • תעודת זהות ישראלית בעלת תמונה עדכנית.
  • אישור על תשלום אגרה בגין הפקדת צוואה בסך 119 ₪.
כמו כן, אפשר להגיש את הבקשה באופן מקוון. בדרך זו המצווה או הנוטריון מגישים את בקשת ההפקדה כאשר הם מעלים את הצוואה באתר הממשלתי של הרשם לענייני ירושות, לאחר רישום לאתר ותשלום אגרה. גם בשלב זה חשוב לספק את כל הפרטים והמסמכים הנדרשים. והם:
  • עותק מקורי של הצוואה.
  • עותק צבעוני סרוק של הצוואה בתבנית קובץ JPG, PNG,PDF.
  • אישור על תשלום אגרה.
לאחר בדיקה ראשונית, רשם הירושות יאשר את קבלת הבקשה ויזמין את המצווה או הנוטריון להפקיד את הצוואה הפיזית במשרד רשם הירושות הקרוב אליו. רק לאחר קבלת האישור אפשר להמשיך לשלב השני של ההפקדה הפיזית של הצוואה במשרדי רשם הירושה בתיבת ההפקדה או בדואר.

עלויות

כפי שנכתב קודם לכן, העלות של הפקדת הצוואה אצל רשם הירושה במשרד המשפטים כרוכה בתשלום אגרה סמלית של 119 שקלים חדשים נכון לשנת 2024. תוכלו לשלם אגרה זו באופן מקוון או בעת הגעתכם ללשכת רשם הירושה המקומית באזורכם.

האם אפשר לקחת בחזרה צוואה שהופקדה?

ככלל, אפשר לקבל את הצוואה המופקדת בחזרה מרשם הירושות, אך אין זה אומר שהיא תהיה מבוטלת. כדי לקבל את הצוואה בחזרה רק המצווה או הנוטריון יכול לפנות ללשכת הרשם ולמלא בקשה בכתב יד להחזרת הצוואה. לאחר אימות זהות המבקש תימסר הצוואה לידי המצווה בתמורה לחתימתו לאישור על קבלת הצוואה בחזרה כאשר דבר הצוואה נמחק מהמרשם הארצי. אם ירצה המצווה בנסיבות אלו לבטל את הצוואה הוא יגיש בקשה רשמית לרשם הירושות, בצירוף המסמכים והנימוקים הרלוונטיים. הרשם יבחן את הבקשה ויבטל את הצוואה בהתאם. תהליך זה כפוף לכללים ולתנאים מסוימים כדי להבטיח את שמירת זכויות המצווה וציות לחוק.

לסיכום

הפקדת צוואה ברשם הירושות היא צעד חשוב ומשמעותי להבטחת קיומה ושמירתה של הצוואה לאורך זמן. הליך זה מספק הוכחה ברורה על קיומה של הצוואה, מונע את אובדנה או השחתתה ומבטיח את סודיותה עד לפתיחתה הרשמית. רק המצווה או נוטריון מוסמך יכולים להפקיד את הצוואה, תוך עמידה בשלבים ובעלויות הנדרשים. הפקדת הצוואה ברשם הירושות היא צעד חיוני להבטחת רצונו האמיתי של המצווה ולמניעת ויכוחים או אי הבנות עתידיים.

חזרה לחלק ספציפי במאמר:

מירי יעקב גביש
מירי יעקב גביש

בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במינהל עסקים. מגשרת, אדריכלית פנים, בוגרת הפרקליטות הצבאית, חברה בוועדת מקרקעין ובוועדת צבא וביטחון של לשכת עורכי הדין.

עוד באותו נושא
יצירת קשר
הוואטספ שלנו:

053-7127018

טלפון נייד:

053-7127018

כתובת דוא"ל:

[email protected]

טלפון משרד:

050-8092965

רחוב ירושלים 39 ,מגדל A ,קומה 9 ,קניון קריית אונו

a3
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם מירי >>

צריכים ייעוץ משפטי
בתחום המקרקעין ?

השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם!