מירי יעקב גביש - חברת עורכי דין ונוטריון
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
js_loader
לייעוץ חייגו
050-809-2965

חוק המכר

חוק המכר
חוק המכר הוא אחד החוקים המרכזיים בשוק הנדל"ן הישראלי, המיועד להגן על זכויותיהם של כלל רוכשי הדירות, ולהבטיח את טיב העסקה בינם לבין הקבלנים והיזמים. החוק מסדיר את מערכת היחסים בין הרוכשים למוכרים ומגדיר את החובות והזכויות של כל צד בעסקת המכר בצורה מדויקת אשר אינה משתמעת לשתי פנים. בעידן שבו רכישת דירה היא אחת ההשקעות המשמעותיות ביותר בחייו של אדם, חוק המכר מעניק ביטחון וודאות לרוכשים, ומבטיח את זכויותיהם הן בתהליך הרכישה והן לאחריה. כדי להבין עוד על משמעויות חוק המכר, במאמר זה נפרט על חוק המכר, נפרט את סעיפיו המרכזיים ונבחן את האחריות המוטלת על הקבלנים במסגרת החוק בעסקת מכירת נכס.

מה הוא חוק המכר?

חוק המכר, התשל"ג-1973, הוא חוק שנועד להסדיר את תחום מכירת הדירות בישראל, תוך הגנה על זכויותיהם של רוכשי הדירות בעת קניית דירה מקבלן. החוק מגדיר את חובותיהם של הקבלנים והיזמים כלפי הרוכשים, כולל התחייבויות שונות כגון איכות הבנייה, מועד מסירת הדירה, ומתן ערבויות וביטחונות לפי חוקי הנדל"ן והמקרקעין. בכך, החוק מקנה לרוכשים כלים משפטיים להתמודדות עם הפרות חוזה מצד הקבלנים, ומבטיח את קיום ההתחייבויות השונות של המוכרים. חוק המכר הוא נדבך חשוב בהגנה על הצרכן ומסייע ביצירת שוק נדל"ן הוגן ושקוף יותר. זאת מאחר שמטרתו העיקרית היא להוסיף זכויות לרוכשי הדירות בעסקה שלרוב נחשבת לעסקה המשמעותית ביותר במהלך חייו של אזרח מן המניין.

סעיף ראשון לחוק המכר

חוק המכר מורכב משני סעיפים עיקריים המעגנים את אחריות הקבלנים מצד אחד, ואת זכויות הרוכשים מצד שני. הסעיף הראשון של חוק המכר קובע את ההגדרות הבסיסיות של החוק, כולל הגדרות למונחים המרכזיים בחוק כמו "דירה", "קבלן" ו"הסכם מכר". סעיף זה מגדיר את המסגרת החוקית לפעילות בתחום מכירת הדירות, ומספק את הבסיס להבנת ההתחייבויות והזכויות של כל צד בעסקה ובעיקר את אחריות הקבלן לגבי דירות חדשות שהוא בנה. לדוגמה, החוק מאגד בתוכו את הליקויים השונים בדבר הבנייה והתכנון בשטח הנכס והמבנה להם אחראי הקבלן. כמו כן, מגדיר החוק תקופת בדק העומדת על שנה עד שבע שנים, ותקופת אחריות העומדת על שלוש שנים מיום סיום תקופת הבדק, לטובת רוכשי הדירה. ההגדרות בסעיף זה הן חיוניות להבנת החוק וליישומו בפועל, שכן הן מבהירות את תחום התחולה של החוק ואת האובייקטים שהוא נוגע בהם.

סעיף שני לחוק המכר

הסעיף השני של חוק המכר עוסק בהגנה על כספי הרוכשים, שאותם מקבל הקבלן מבעוד מועד לפני סיום הבנייה. סעיף זה מגן על הרוכש במקרה שהקבלן פשט רגל כולל התחייבות לאיכות הבנייה ולמועד מסירת הדירה. סעיף זה מחייב את הקבלן להמציא ערבות בנקאית לכך שהכספים של הרוכש יוחזרו אליו, למעט מחיר המע"מ לפי תקנות מס הרכישה, אם לא תימסר הדירה מכל סיבה שהיא. כמו כן, במקרים כאלו מתבצעת עסקת קומבינציה שבה על המוכר או הקבלן במקרה הזה להעביר זכות, אחוזים או בעלות על שם הרוכש לדירה אחרת או לחלק יחסי מהקרקע שעליה הדירה נבנית. ערבות חוק המכר חוק המכר מחייב את הקבלנים לספק לרוכשים ערבויות וביטחונות להבטחת קיום התחייבויותיהם. אחת הערבויות המרכזיות היא הערבות הבנקאית, המבטיחה את החזר כספי הרוכש במקרה שהקבלן אינו עומד בהתחייבויותיו. ערבות זו נועדה להגן על הרוכשים מפני מצבים של כשל פיננסי של הקבלן או אי-עמידה בהתחייבויות החוזיות. נוסף לערבות הבנקאית, החוק מחייב את הקבלן לספק רשת ביטחון רחבה ומקיפה. חוק המכר החדש השינויים האחרונים בחוק המכר כוללים גם את נושא ההתחדשות העירונית, לפיה גם פרויקטים מסוג תמ"א 38 נחשבים לעסקת מכר נדל"ן. זאת כדי להבטיח כי בעלי הזכויות בפרויקט יקבלו ביטחון וערבות לכך שכל עבודות השדרוג והחיזוק של המבנה בו הם גרים יתבצעו בצורה המיטבית ביותר. כמו כן, חוק זה נועד להבטיח את השקעתם של היזמים והקבלנים בפרויקט.

אחריות קבלן בחוק המכר

האחריות של הקבלן בחוק המכר כוללת גם את חובת ההוכחה כי הדירה עומדת בכל התקנים והתקנות הרלוונטיות. במקרים של ליקויי בנייה משמעותיים או אי התאמות, הקבלן מחויב לתקן את הליקויים ולפצות את הרוכש בהתאם לנזקים שנגרמו. החוק מאפשר לרוכשים לפנות לערכאות משפטיות אם הקבלן אינו ממלא את התחייבויותיו, ולהבטיח את קבלת הזכויות המלאות המגיעות להם.

לסיכום

חוק המכר הוא עמוד תווך חשוב בהבטחת זכויות הרוכשים בשוק הנדל"ן בישראל. הוא מספק מסגרת משפטית מקיפה וברורה להסדרת יחסי רוכשים וקבלנים, תוך הבטחת עמידה בסטנדרטים גבוהים של שקיפות, איכות ואמינות. השינויים האחרונים בחוק מחזקים את ההגנות על הרוכשים ומבטיחים את זכויותיהם בכל שלבי הרכישה. באמצעות החוק, שוק הנדל"ן הישראלי מתקדם לעבר יותר הוגנות, שקיפות וביטחון, ומעניק לרוכשים את הכלים וההגנות הנדרשים לקבלת החלטות מושכלות ובטוחות. בסופו של דבר, חוק המכר משפר את חוויית הרכישה של הדירות, מבטיח את איכות המוצר הסופי ומחזק את האמון בין הרוכשים לקבלנים.

חזרה לחלק ספציפי במאמר:

מירי יעקב גביש
מירי יעקב גביש

בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במינהל עסקים. מגשרת, אדריכלית פנים, בוגרת הפרקליטות הצבאית, חברה בוועדת מקרקעין ובוועדת צבא וביטחון של לשכת עורכי הדין.

עוד באותו נושא
יצירת קשר
הוואטספ שלנו:

053-7127018

טלפון נייד:

053-7127018

כתובת דוא"ל:

[email protected]

טלפון משרד:

050-8092965

רחוב ירושלים 39 ,מגדל A ,קומה 9 ,קניון קריית אונו

a3
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם מירי >>

צריכים ייעוץ משפטי
בתחום המקרקעין ?

השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם!