מירי יעקב גביש - חברת עורכי דין ונוטריון
Google ג גוגל
4.8
מבוסס על 99 ביקורות
js_loader
לייעוץ חייגו
050-809-2965

החזר מס שבח

מכרתם נכס ושילמתם מס שבח? ייתכן כי מגיע לכם החזר מס שבח. באמצעות מספר צעדים פשוטים, תוכלו לבדוק האם מגיע לכם החזר מס שבח ואף לקבל את הכסף המגיע לכם חזרה. למה בכלל שיגיע לכם החזר מס שבח? איך לקבל את הכסף חזרה לחשבון שלכם? מדוע החזר מס שבח הינו משתלם במיוחד? עד מתי אפשר לקבל החזר מס שבח? כל זאת ועוד – במאמר זה.

 

תשלום מס שבח

כדי להבין מתי תהיו זכאים להחזר מס שבח, יש להבין תחילה מתי חייבים בתשלום מס שבח. סעיף 6 לחוק מיסוי מקרקעין קובע כלל לפיו מוכר זכות במקרקעין חייב בתשלום מס שבח. שיעור המס בו חייב המוכר עומד כיום על 25%.

חבות המס היא על השבח של המוכר בעסקה, כלומר על הרווח שלו ממכירת הדירה. השבח מחושב כהפרש שבין מחיר המכירה של הדירה למחיר הרכישה שלה, בניכוי ההוצאות המותרות בניכוי. ההוצאות המותרות בניכוי הן ההוצאות שהוצאו לשם השבחת הדירה, דוגמת הוצאות תיווך, הוצאות משפטיות, שיפוץ, מס רכישה והיטל השבחה ועוד.

 

מורכבות מס השבח

מהדברים שהוצגו, עלול להשתמע כי תשלום מס שבח הוא עסק פשוט. המציאות, רחוקה מכך מאוד. דיני מיסוי מקרקעין בכלל ומס שבח בפרט הם מהסבוכים ומהמורכבים שיש לדין הישראלי להציע. מדובר במערכת דינים אש משתנה תכופות, מסתעפת מאוד וכל שינוי עובדתי קטן משנה את הדין החל באופן דרמטי.

מלבד המורכבות המשפטית, חבות מס שבח כוללת בתוכה מורכבות עובדתית גדולה. מקודם סיפרנו לכם כי השבח מחושב כהפרש שבין מחיר המכירה לבין מחיר הרכישה של הדירה. אולם קריאה מדוקדקת יותר של החוק, מלמדת כי אלו אינם בהכרח פני הדברים.

סעיף 6 לחוק מיסוי מקרקעין נוקט בלשון "שווי המכירה" וכן "שווי הרכישה". המשמעות היא שהמחיר הקובע לעניין מס השבח אינו בהכרח המחיר ששילמתם, אלא שוויה של הדירה בזמן המכירה.

המשמעות היא שגם אם מכרתם את הדירה במחיר מסוים, ייתכן ששווי המכירה לצורך מס השבח יהיה גבוה יותר. ככל שהערכת שמאי תקבע כי קיים פער משמעותי בין המחיר בו מכרתם את הדירה לבין שווי השוק שלה, הרי שרשות המיסים תוכל לקבוע כי המחיר הקובע אינו המחיר בו מכרתם את הדירה אלא מחיר השוק שלה הגבוה יותר. במקרה שכזה, תשלום מס השבח שלכם יגדל.

כך, קורים מצבים בהם מתעוררת עמימות עובדתית באשר לשווי מחיר המכירה של הדירה. רשות המיסים תטען לשווי מכירה מסוים, בזמן שאתם תטענו לשווי מכירה נמוך יותר. ככל הנראה, בסופו של דבר, תשלמו מס שבח בהתאם להערכתה של רשות המיסים בעניין.

 

תשלום עודף של מס שבח

העמימות המשפטית והעובדתית סביב תשלום מס השבח, עלולה להוביל לטעויות בתשלום המס. יהיו מקרים בהם הטעויות תהיינה לכאורה לטובתכם ותשלמו פחות מס מהנדרש, ולעומת זאת יהיו מקרים בהם אתם תיפגעו מהטעות ותשלמו תשלומי מס עודפים. נקדים ונאמר כי ייתכן בהחלט שהמציאות היא הפוכה, ועדיף לכם לשלם תשלומי עודף מאשר לשלם תשלומי חסר, אך על כך נרחיב להלן.

במקרים בהם תשלמו יותר מס ממה שאתם חייבים, תהיו זכאים להחזר מס שבח. ככל שגם רשות המיסים מכירה בכך ששילמתם תשלומים עודפים, הליך קבלת החזר מס שבח יהיה פשוט למדי.

בשלב הראשון, יהיה עליכם להיכנס לאתר רשות המיסים ולבחור במערכת המקוונת להחזרי מס. שם, יהא עליכם להזין את תעודת הזהות שלכם ולערוך בירור האם אתם זכאים להחזר מס הכנסה. המערכת תציג את המידע הרלוונטי בעניינכם ואף תראה לכם האם אתם זכאים להחזר מס הכנסה אם לאו.

לאחר שתראו במערכת האם אתם זכאים להחזר מס שבח, תוכלו להסתכל מהן סכום ההחזר אשר מגיע לכם. במקרים בהם ההחזר שמגיע לכם אינו עולה על 500 שקלים, תיפתח לכם אפשרות להקליד את פרטי חשבון הבנק שלכם באתר רשות המיסים. תוך מספר ימים, יועבר הכסף מרשות המיסים אל חשבון הבנק אשר הזנתם את פרטיו. שימו לב כי הזכות להחזר מס תיקרא "יתרת זכות".

במקרים בהם יתרת הזכות שלכם עולה על 500 שקלים, פרוצדורת החזר מס השבח תהיה מעט מסובכת יותר. במצבים אלו, יהא עליכם להדפיס טופס החזר מס שבח ולמלא אותו. את הטופס שמילאתם תצטרכו להביא פיזית אל סניף הבנק שלכם. סניף הבנק יהיה אחראי להעביר את הטופס אל רשות המיסים בצירוף אישור כי החשבון אליו מבוקש ההחזר הוא אכן החשבון שלכם.

לאחר קבלת הטופס, רשות המיסים תעביר את החזר מס השבח אל חשבון הבנק שלכם. תוך מספר ימים, הכסף יופיע אצלכם בחשבון. כך, יושלם הליך החזר מס שבח ואתם תקבלו את הכספים המגיעים לכם.

 

הוכחת התשלום העודף

פעמים רבות, תצטרכו להתאמץ כדי להוכיח שאכן שילמתם תשלום עודף. רשות המיסים לא תמהר להודות בכך ששילמתם מעבר לנדרש ותטען כי הסכום ששילמתם הוא אכן הסכום שהיה עליכם לשלם. אכן יידרש מאמץ כדי להוכיח את זכאותכם להחזר מס, אך המאמץ יהיה שווה את התמורה שכן במקרים אלו ההחזרים צפויים להיות משמעותיים אף הם.

הדרך להוכיח את זכאותכם להחזר מס היא באמצעות המצאת המסמכים הרלוונטיים אל רשות המיסים, בצירוף חוות הדעת לפיה התשלום ששילמתם הוא תשלו עודף. ככל שרשות המיסים לא תשתכנע מטענותיכם, תוכלו לפתוח בהליכים משפטיים כנגד רשות המיסים במטרה לקבל חזרה את התשלום המגיע לכם.

הדרך להוכיח את התשלום העודף, עוברת בבחירת עורך דין מנצח. עליכם לבחור בשירותיו של עורך דין מקרקעין המתמחה בדיני מיסוי מקרקעין. בחרו בעורך דין המשלב מומחיות משפטית גבוהה עם ניסיון רב ויחסי אנוש גבוהים. עורך דין שכזה יעניק לכם את השירותים הטובים ביותר ויאפשר לכם להוכיח את התשלום העודף ששילמתם, גם אל מול גוף חזק דוגמת רשות המיסים.

 

למה כדאי לשלם תשלום עודף

לסיום, נסביר מדוע יש יתרון מסוים בתשלום מס עודף לרשות המיסים. על פי חוק, אם שילמתם תשלום עודף, תקבלו אותו חזרה מהוון, כלומר בתוספת ריבית שהכסף יכול היה לעשות בחוץ. הריבית המהוונת הינה גבוהה יחסית ובטוחה יותר מהריבית בחוץ. בניגוד לכסף שתשקיעו במקומות אחרים, "השקעה" בתשלום עודף תישא פרי באופן וודאי. על כן, יש יתרון מסוים בתשלום מס עודף.

יש לדעת כי תוכלו לדרוש החזר מס שבח עד 7 שנים מיום תשלום המס או מהיום בו הוכח כי אכן שילמתם מס עודף במקרים שהדבר היה שנוי במחלוקת. כעבור 7 שנים תחול התיישנות על המקרה ולא תוכלו עוד לקבל את כספכם בחזרה. עד אז, תוכלו לדרוש החזר מס שבח עם הריבית הקבועה שתקבלו על התשלום העודף.

 

משרד עו"ד מירי יעקב גביש

חושבים ששילמתם מס שבח עודף? רוצים החזר מס שבח? פנו אל עו"ד מירי יעקב גביש אשר תפעל למענכם ותשיג לכם את החזר מס ההכנסה המגיע לכם. עו"ד יעקב גביש בעלת מומחיות משפטית לצד ניסיון מעשי רב בתחום מיסוי המקרקעין. קבעו פגישה במשרד, והצטרפו לשורה ארוכה של לקוחות מרוצים שכבר נהנו משירותיה.

 

החזר מס שבח
החזר מס שבח

חזרה לחלק ספציפי במאמר:

מירי יעקב גביש
מירי יעקב גביש

בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במינהל עסקים. מגשרת, אדריכלית פנים, בוגרת הפרקליטות הצבאית, חברה בוועדת מקרקעין ובוועדת צבא וביטחון של לשכת עורכי הדין.

עוד באותו נושא
יצירת קשר
הוואטספ שלנו:

053-7127018

טלפון נייד:

053-7127018

כתובת דוא"ל:

[email protected]

טלפון משרד:

050-8092965

רחוב ירושלים 39 ,מגדל A ,קומה 9 ,קניון קריית אונו

a3
עו"ד מירי יעקב גביש
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם מירי >>

צריכים ייעוץ משפטי
בתחום המקרקעין ?

השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם!